wtorek, 12 maja 2015

Maja w Ogrodzie i jej pomysły na ogród współrzędny...

Dobre towarzystwo w ogrodzie to klucz do sukcesu. Taki tekst znaleźliśmy w jednym z poradników ogrodniczych. Tu się zgadzamy. Dobre Towarzystwo to podstawa. W każdej życiowej sytuacji. Nie tylko w ogrodzie. także na tarasie, w wekend, w czasie wakacji i w pracy. 

Dlaczego w ogrodzie też? Uprawa współrzędna.. taka mała tajemnica... 
Kierując się zasadami doboru roślin towarzyszących dla rośliny, głównie wpływające na wzrost i walory smakowe, można osiągnąć dwukrotnie wyższe plony na takim samym areale uprawy. 

Innymi pozytywnymi cechami uprawy współrzędnej jest zwiększenie bioróżnorodności oraz wykorzystanie naturalnych metod ochrony roślin przed szkodnikami. Niewątpliwie plusem takiej uprawy jest także mniejsze ryzyko wyjałowienia gleby, ponieważ sadzenie razem różnych roślin, sprzyja równomiernemu pobieraniu składników odżywczych. Najlepszymi warzywami w uprawie współrzędnej, które można siać prawie wszędzie są: szpinak, kapusta, kalarepa, rzodkiewka, marchew oraz sałata.

Niemniej dalej czytamy:
Sprawa jest prosta:  stwórz w swoim ogrodzie jak największą różnorodność, a zobaczysz jak zdrowo i obficie będą rosły warzywa, owoce, zioła oraz kwiaty.  Tak jak w świecie ludzi, w warzywniku  sukces zależy od dobrego towarzystwa.


Ogródek nasz coraz bardziej zagospodarowany i żywy. Przed nami jeszcze (bez kozery powiem pińset...)sadzonki - selery, pory, kapusty, kalarepy, brokuły i inne i inne i inne... 

Postaramy się zasadzić je, stosując się do zasad. Chroniąc w ten sposób warzywa i nas przed chemią oraz zapewniając sobie obfite plony.. Są tacy, którzy już zapowiadają, że będą wpadać w weekendy z wielkimi torbami pełnymi.. miejsca na ogrodowe cuda... Będziemy przygotowani!

Maju, a co Ty nam radzisz??


"Nie sadź obok siebie roślin (warzyw) z tej samej grupy i rodziny – np. warzyw psiankowatych – pomidora i ziemniaka.
Sadź obok siebie warzywa o różnym zasięgu systemu korzeniowego – pobierające składniki pokarmowe z różnych warstw gleby.
Sadź rośliny motylkowate – ich korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami, dzięki temu zwiększają zawartość azotu w glebie.
Nie sadź obok siebie warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych i wodnych  – będą konkurować ze sobą!
Sadź rośliny (warzywa) odstraszające szkodniki – np. aksamitka odstrasza mszyce, czosnek – odstrasza większość szkodników."

 Maju, czyli co mamy zrobić?

"Na polu obsadzonym tylko kapustą motyle bielinki bez żadnego problemu odnajdują rośliny, na których samice będą mogły złożyć jaja. Natomiast jeśli pomiędzy sadzonki kapusty wysadzimy chociażby po kilka roślin pomidora, szałwii i dosiejemy jeszcze kopru to owady te będą zdezorientowane. Czemu? W powietrzu będzie unosić się nie tylko woń roślin kapusty, ale także zapach kopru i pomidora, za którym owady te nie przepadają i wolą omijać miejsca, w których on rośnie. Uprawa współrzędna warzyw różnych gatunków to zatem doskonały sposób aby zmylić lub odstraszyć wrogów naszych upraw."

Eksperyment i doświadczanie.. czas zacząć! 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz